Kış Bahçesi Tavan Modelleri 2022

Kış Bahçesi Tavan Modelleri İzmir bir çok farklı yapı ürünü ile yapılabilir.

Alüminyum Kompozit Tavan Renkleri

Alüminyum Kompozit Tavan uygulama işlemi sonuçlandığında düz ve pürüzsüz bir hat görüntüsü çıkmaktadır. Renklerin tam olarak algılanması ve bakım gerektirmemesi tercih sebebi olmaktadır. Alüminyum kompozit tavan renkleri karteladan seçebilirsiniz. Alüminyum tavan fiyatları, alüminyum kompozit tavan çeşitleri ve alüminyum kompozit 2021 fiyatları için bizi arayınız.

Alüminyum Kompozit Tavan Kaplaması

Alüminyum Kompozit Tavan başarılı uygulamaların yapıldığı ürün grubudur. Alüminyum kompozit çatı bakım gerektirmeyen dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzemedir. Çatı uygulamalarında ortaya koyduğu estetik sonuçlar ile tercih edilmeye başlamıştır. Alüminyum Kompozit Tavan kaplaması usta ellerde mükemmel sonuçlar ortaya koymaktadır. Kompozit çatı kaplaması, alüminyum kompozit çatı, kış bahçesi için kompozit çatı, alüminyum kompozit çatı firması, alüminyum çatı firması, alüminyum kompozit ile çatı yapımı gibi kelimeler ile aramalar yapılmaktadır. Firmamız en iyi ürünleri uygun maliyetler ile müşterilerine ulaştırmanın gayretindedir.

Alüminyum Kompozit İzmir Nedir?

Alüminyum kompozit kaplama nedir?

Alüminyum kompozit dış cephe kaplama nedir?

Alüminyum kompozit panel nerelerde kullanılır?

Alikobant ne demek?

Alüminyum kompozit panel özellikle yapı sektöründe kullanılan bir ürün olmasına karşın, dekorasyon ve reklam gibi daha pek çok alanda da tercih edilen, kolay uygulama özelliği, ekonomik fiyatları, modern görünümü ve hafif yapısı ile hem ergonomik hem de sayısız avantajı bir arada barındıran özel bir üründür. İki alüminyum levha arasına poliüretan dolgu yerleştirmek sureti ile elde edilen, yüksek ısı yalıtım gücü, yangına karşı yüksek mukavemeti, modern tasarımları ve ucuz işçiliği sayesinde yoğun olarak cephe giydirmesinde kullanılan alüminyum kompozit levhalar, hafif yapısı ile taşıyıcı sistem ve kolonlara ekstra yük bindirmeden yüksek standartlı binaların yapılmasına zemin hazırlar. Yapıların dış yüzeyleri için taş, tuğla, yutong gibi ağır ve mali külfetli malzemelerin yerine kullanılarak hem daha modern hem dayanıklı hem de düşük maliyetli projeler ortaya çıkartan, eski yapıların yenilenmesi, ısı yalıtımı ve cephe giydirmesi gibi amaçlarla da kullanılarak standardı ve değerini arttıran bu ürünler farklı ebat ve kalınlıkları ile her türlü amaç ve proje için rahatlıkla tercih edilebilen özelliklere sahiptir. Alüminyum kompozit fiyatları konusuna gelince, sağladığı avantajlara göre son derece ekonomik maliyetli ve cazip koşullara sahip olan paneller, zengin renk seçenekleri ile de ayrıca tercih önceliği oluşturur. Cam balkon ürünleri için ; https://egepencere.com/cam-balkon-izmir/

Alüminyum Kompozit Panel Kullanım Alanları

– Yapıların iç ve dış cephe uygulamalarında,

– Ticaret, iş-alışveriş merkezlerinde, dükkanlarda,

– Banka ve otel cephe uygulamalarında,

– Havaalanları, tren garları, otobüs terminallerinde,

– Tünel – metro istasyonları iç yüzey kaplamalarında,

– Stadyum ve spor kompleksi uygulamalarında,

– Eski binaların yenileme uygulamalarında,

– Her türlü balkon dekorasyon uygulamalarında,

– Her türlü kolon/kiriş kaplama uygulamalarında,

– Ofis uygulmalarında,

– Reklam ve ilan pano tasarım ve uygulamalarında,

– Benzin istasyonlarında,

– Otobüs, metro duraklarında,

– Sergi fuar merkezlerinde ve stand uygulamalarında,

– Her türlü işaret, yönlendirme levhalarında,

– Yürüyen merdivenler, asansörlerde,

Alüminyum Kompozit Tavan Levha İşleme

İnşaat sektöründe pek çok amaç için kullanılan, bununla birlikte endüstriyel alanlarda, reklam, promosyon ve tanıtım amacı ile de en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alan alüminyum kompozit levhalar, parlak görünümü ile kullanıldığı her alan şıklı ve estetik katarken, dayanıklı yapısı, uzun ömrü, korozyona uğrayıp deforme olmayan özelliği ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Yüksek mukavemet gücüne karşın özel makineler kullanılarak çok kolay işlenen bir ürün özelliğine de sahip olan, farklı ebat ve ölçülerde kesilebilmenin yanı sıra üzerine yazı yazılmasına, logo yada arma işlenmesine, resim yapılmasına olanak tanıyan alüminyum kompozit çeşitleri, reklam panosu, tanıtım ve yön levhası, promosyon aracı olarak da son derece elverişli bir malzemedir. Bilgisayar yazılımları ile desteklenen, içerisinde yüzlerce şekil, yazı ve desen olan programdan seçebileceğiniz modeli kusursuzca levhaya işleyen modern teknoloji sayesinde hayal edemeyeceğiniz kadar kusursuz materyaller ortaya çıkmaktadır. Bu da elbette ki müşteri memnuniyetini arttırmakta, pek çok hizmet sektöründe kullanılmak üzere rakipsiz ürün seçenekleri ortaya koymaktadır.

Alüminyum Kompozit Kesim İzmir

Kompozit panellerde kesme işlemi giyotin veya testere kullanılarak yapılabilinir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kesim işleminin olabildiğince düzgün olmasıdır. Bunun için testerenin karbid uçlu olanı seçilmelidir. Giyotinle kesme işlemlerinde ise kompoze panel kenarlarında yaklaşık 1 ila 2 derecelik bir kabarmanın önüne geçilemez. Kesme işlemi sırasında panel üzerinde yüzey bozuntu ve çıkıntılarına yol açmamak için koruyucu folyonun işlem bitene kadar çıkarılmaması gerekir ve kesilen parçaların panellerden uzaklaştırılıp ortamın temizliği sağlanmalıdır. Kesilen yüzeyler hafif zımparalanıp yüzeyin pürüzlüğü giderilebilir.

Alüminyum Kompozit Derz Açma Katlama

Derz açma işleminden sonra panellerde uygun mastarlar kullanılarak bükme işlemi yapılır. Bükme işleminde kompozit panelin düz bir alan üzerinde işlem görmesi önemlidir. Aksi durumlarda büküm işlemi belirlenen eksende olmayacaktır. Bükülen kenar kısmındaki radüs değeri olası çatlamalara sebebiyet vermemek için 2 ila 3 mm aralığında olmalıdır. Bu değerin altındaki ölçülerde kaplama yüzeyi üzerinde deformasyonlar oluşabilir. Büküm işleminde ortamın sıcaklığı önem teşkil etmekte ve sıcaklığın 10° C altına inmemesi gerekmektedir.

Bükme işleminden sonra her büküm işleminde derz kanallarında 0.5 – 1.0 mm uzama meydana gelmektedir. Bu nedenle büküm işleminin doğru uygulanabilmesi için önceden bu uzama miktarları hesaplanarak işlem yapılmalıdır. İşlemler tamamlandıktan sonra uygun mastar yardımı ile istenen açı ve doğrultuların sağlanıp sağlanmadı kontrol edilmelidir. Gerekli görüldüğü takdirde bükme işleminin uygulandığı köşelerde alüminyum destek profilleri kullanılabilmektedir. Panellerde derz açma işleminde deformasyonun ve yırtılmaların önüne geçmek amacıyla derz açısı, kalınlığı ve sonrasında gerçekleşen katlama işlemi dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin panelde 90 derecelik bir kıvırma elde etmek için 110 derecelik bir derz işlemi uygulanabilir. Kertme işleminde dış kısımdaki dolgu malzemesinin yüzeye 0,2 ila 0,4 mm mesafeye kadar başlatılması sağlıklı bir bükme işlemi için önemlidir. Kış bahçesi ini linke tıklayınız; https://kisbahcesiizmir.com/

Alüminyum Kompozit Temizleme

Kompozit panel yılda en az bir defa ılık deterjanlı su ve yumuşak temizleme bezi ile temizlenmelidir. 40 ºC üzeri sıcaklıkta temizleyici sıvı kullanılmamalıdır.Bu boya üzerinde kalıcı leke birikintilerine sebebiyet verebilir. Kullanılan bütün temizlik ajanlarının PH’ı 5-8 aralığında olmalıdır. Güçlü alkali temizleme ajanları kesinlikle kullanılmamalıdır. (Potasyum, Hidroksit, Sodyum, Karbonat, Kostik Soda) Güçlü asidik temizleme ajanları ve aşındırıcı ajanlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kış Bahçesi Alüminyum Kompozit Tavan işlemesi ve uygulaması için ücretsiz keşif hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Cam Tavan İzmir Firması

Cam Tavan İzmir modern yaklaşımlara cevap veren bir ürün olarak son yıllarda sıklıkla uygulanır olmuştur. Alüminyum profiller ve cam çeşitleri ile kurulur. Oluk sistemi alüminyumdur. Su sorunlarına karşı çok ciddi yalıtım yapılmalıdır. Özel izolasyon macunları tamamen amaca yönelik ürünler ve markalardan seçilmelidir. Cam tavan uygulamaları her aşamasında dikkatlice montaj yapılmalıdır. Cam tavan fiyatları, cam tavan nasıl temizlenir, cam tavan silinebilir mi, cam tavan dayanıklımı, cam tavan cam çeşitleri, cam tavan cam renkleri, cam tavan fiyatları 2021 gibi sorularla tüketiciler kış bahçesi uygulamalarında cam tavan yerini anlamaya çalışmaktadır.

Cam Tavan Nasıl Yapılır ?

Öncelikle cam tavan yapımı için düzgün bir zemin gerekmektedir. Zemin önceden mevcut ise mermer döşenerek terazi dengesizlikleri düzeltilir. 100 x 100 alüminyum taşıyıcı ayaklar ile işe başlanır. Üst çatı profilleri ve oluk profili döşenir. İstenilen Ral renkleri ile boyanabilir. Ahşap deseni elde etmek istiyor isek transfer boya tekniği ile seçeneklerde mevcut olan istenilen ahşap deseni elde edilebilir.

Cam tavan alüminyum karkası kurulduktan sonra cam ölçüleri alınır. Bu aşamada cam çatı cam seçenekleri iyi değerlendirilmelidir. 8 mm temperli cam, 4+4 mm lamine temperli, 5+5 mm lamine temperli cam tekcam seçenekleri arasındadır. Çift cam çeşitleri olarak 4+16+4 mm temperli ısıcam, 5+12+5 mm temperli cam ve aynı cam ebatlarının lamine temperli uygulamaları da mevcuttur. Kış bahçesi için linke tıklayınız; https://kisbahcesiizmir.com/

Cam tavan cam renkleri alternatifleri ise; füme cam, füme reflekte cam, bronz cam, bronz reflekte cam, yeşil cam, yeşil reflekte cam, mavi cam, mavi reflekte cam ve şeffaf cam olarak kabaca sayabiliriz.

Cam tavan bağlantı elemanları mümkün olan en dayanıklı ürünler ile montajlanmalıdır. Cam tavan eğimi 15 derece olarak en az değerde verilmelidir. Suyun hızlı akıp gitmesi için gerekli olan eğim değeri budur. Cam balkon için geniş kapsamlı bilgi TIKLAYIN; https://atlascambalkon.wordpress.com/

Cam Tavan İzolasyonu

İzolasyon NP1 veya nötr silikon ile yapılmalıdır. Her açık nokta hassasiyetle kontrol edilip kapatılmalıdır. Acele hareket etmeden işlemler tamamlanmalıdır.

Sky Phaselis

Otomatik Cam Tavan Sistemi kumanda ile açılıp kapanan bir tavan sistemidir. Camların ısı yalıtımlı olması size enerji tasarrufu sağlar. Soğuk ve sıcaktan korur aynı zamanda gün ışığını kullanma imkanı verir. Gündüz gökyüzünü gece yıldızları seyretme fırsatını yakalarsınız. Kapalı mekanları açık mekana çevirir.

SKY PHASELİS SERİSİ CAM TAVAN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

1) 4+16+4 VE 4+11+4+4 lamine temperli ısıcam uygulanır.
2) Camlada uyguladığımız ısıcam sayesinde ısı yalıtımı sağlanır.
3) Açılım yönünde isteğe bağlı 2,3,4,ve 5 bölmeli yapılabilir.
4) Yan raylar 180*117 ebatlarında 3 mm et kalınlıgı sayesinde 650 cm açılıma kadar çelik konsrüksiyon gerektirmez.
5) Maksimum cephe ve açılım tek modül 2500 * 4000 mm ölçülerine kadar uygulanabilir yada cephe açılım tek modül 1500 * 8000 mm kadar uygulanır. Bu sayede gökyüzü görüntü kalitesi üst seviyededir.
6) Yan raylarda camların dengeli şekilde hareket etmesine sağlayan 8 adet paslanmaz çelik rulman kullanılmaktadır.
7) Yan raylara bağlı extra oluk sistemi sayesinde maksimum su yalıtımı sağlanmıştır.
8)Sistemde bulunan ön ayak abetları 128*170 x 3 mm . Ön oluk ebatları ise 170*320 x 3 mm dir.
9) Sistemde bulunan eklemeli yan raylar sayesinde tadilat ve cam kırılması durumunda ürünü sökmeden tadilat işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir.
10) Sistemler uzaktan kumanda , buton ve cep telefon üzerinden kontrol edilebilir. İsteğe yağmur güneş ve rüzgar sensörü eklenebilir.
11) Camların dengeli bir şekilde hareket edebilmesi için T-10 triger kayış kullanılmaktadır.Aynı zamanda kapalı konumda iken kilit gerektirmez.
12) Sistemde aydınlatma için gizli ledler kullanılır. Dimmer sayesinde ışık seviyesi ayarlanabilir.

Kış Bahçesi Cam Tavan işlerinizde ücretsiz keşif…

Boardex Tavan İzmir Uygulaması

Boardex Tavan İzmir sıva ve boya işlemlerine rahatlıkla imkan vermekte ve dayanıklı inovatif bir üründür. Tavan kaplama işi son yıllarda daha çok boardex  levha ile kaplanıp istenilen renk boyanmaktadır. Elektrik tesisatı döşemeye de çok uygundur. Boardex tavan İzmir uygulaması ile mükemmel sonuçlanan kış bahçesi uygulamaları… Boardex tana kaplama fiyatları, boardex tavan kaplaması nasıl yapılır? Boardex tavan kaplanması sağlıklı mı? gibi soruların cevabı ücretsiz keşif hizmeti ile firmamızda.

Boardex Nedir

Boardex uzun yıllar yapılan AR-GE çalışmalarının ardından, Amerika’dan sonra Türkiye ve Avrupa pazarına sunulan cam elyaf şilte kaplamalı ilk dış cephe kaplama levhası‘dır.

Özellikler,
Boardex, neme karşı güçlendirilmiş çekirdeği ve özel turuncu renkli cam elyaf şilte kaplaması ile dış duvar imalatında kullanılan dış cephe kaplama levhasıdır.
Boardex, üzerindeki cam elyaf şilte kaplamanın, levha çekirdeğine iyice işleyip bütünleşmesi sayesinde, yüksek dayanıma sahip mükemmel bir levhadır.
Boardex birçok üstün özelliklere sahip levhadır. Öncelikle geliştirilmiş özel çekirdeği sayesinde küf oluşumuna engel olur. Bu laboratuarlarda yapılan testlerle belirlenmiştir. Boardex, bağımsız bir laboratuvar tarafından ASTM D 3273 ‘e göre test edildiğinde, panel skoru en yüksek not olan 10 puanı almıştır ki, bu laboratuvar koşullarında
küf üremediği anlamına gelmektedir.

A1 sınıfı yanmaz malzeme olduğundan dolayı yaşam alanlarını yangından korur. Özel çekirdek bileşeni, yangın esnasında bünyesinde bulundurduğu suyu ortama vererek ortamda ki yangını sönümlendirmeye çalışır. Boardex dış cephe sistemi ile inşa edilen duvarların yangın esnasında gösterdiği performans çimento esaslı dış cephe levhalarına göre daha fazladır.

Boardex in A1 sınıfı yanmaz malzeme olduğu bağımsız bir laboratuar tarafından test edilerek onaylanmıştır.
Yüzeyden düşük su emme özelliğine sahip 2 saat sonunda (ağırlıkça) %3 den daha az su emerken, 24 saat sonunda ise ağırlıkça %8’den daha az su emer. Bu anlamda dış cephe levhaları içinde ağılıkça en az su emme özelliğine sahiptir. Fakat unutulmamalıdır ki BoardeX su yalıtım malzemesi değildir.

Boardex Uygulama Alanları

Dış cephe duvar sistemlerinde,
Her türlü kaplama altında(Metal kaplama, yalı baskı, ahşap kaplama, dekoratif tuğla kaplama gibi)
Havalandırmalı cephe sistemlerinde,
Islak hacimlerde
Şaft duvarı imalatlarında
Tüm saçak altı uygulamalarında,
Seramik Altı Kaplamalarda

Boardex dış cephe kaplama levhası ile birlikte 6 farklı duvar sistem çözümüne de ulaşabilirsiniz. Bu 6 farklı dış cephe duvar sistemi ile düşük U değerine sahip dış cephe duvarları tasarlanır. EIE verilerine göre binalarda ki ısı kaybının %40’ının dış duvarlardan kaynaklandığı, dolayısı ile binaların tasarımında enerji verimliliği açısından dış duvarlarda ki U değerlerinin düşük olması gereği unutulmamalıdır.

Boardex ile yapılan dış cephe imalatları, düşük yoğunluklu yalıtım malzemelerinin kullanılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda, dış cephenin yalıtılmasında, 25 cm e varan kalınlıkta yalıtım malzemelerinin kullanılmasını sağlar.
Boardex, sağladığı faydalar ve sergileyeceği üstün performansı sayesinde sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek, tasarım kolaylığı sağlayarak çığır açacak dış cephe kaplama levhasıdır. Boardex tavan izmir sorularınız ve çözümleri için bizi arayabilirsiniz.

Kış Bahçesi Ahşap Tavan Çeşitleri

Kış Bahçesi Ahşap Tavan döşemesi en klasik ve kabul edilen bir kaplama ürünüdür. Ahşap doğallığın ve sıcak hissin temsilcisidir. Ancak bazı bakım sorunları ile beraber tercih edilmeye devam etmektedir. Ahşap lambri cila veya su bazlı boya ile boyanabilir. Kış bahçesi ahşap tavan çeşitleri, ağaç kalitesine ve desen çeşitlerine göre belirlenir. Ahşap tavan lambri istenilen renklerde boyanabilir. Ahşap tavan lambri fiyatları için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

LAMBRİ KERESTESİ – AHŞAP LAMBİRİ

Keresteler kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Her türlü binanın inşasında kullanmak için tasarlanan kerestelere inşaatlık kereste adı verilmektedir. İnşaatlık kerestelerle, bina yapımında gerekli olan iskelet ve beton atma öncesi hazırlanan kalıplar yapılmaktadır. İnşaatlık keresteler, sökülerek daha sonra başka bir inşaatta da kullanılabilmektedir.
İnşaat kerestelerinin en ayırt edici özelliği ince kutur ağaç çeşitlerinden elde edilmiş olmalarıdır. İlk olarak doğrama amacıyla kullanılmayacak olan genç yaşlardaki ağaçlardan elde edilen keresteler, ihtiyaç duyulabilecek ölçülerde kesilerek hazırlanır. Ölçüleri, inşaat sektörünün kullanım ihtiyacı belirlemektedir. İnşaat keresteleri, kurutmaya ihtiyaç duyulmadan satışa çıkartılmaktadır.

10×10 ve 5×10 İnşaatlık Kereste: Kereste Ağacın, ticari maksatla kullanılabilir duruma getirilmiş halidir. Bulunduğu şekliyle kullanılamayan ağaç, önce kesilir sonra hızar atölyelerinde kereste haline getirilir. Keresteler, sınıflandırılır, kurutulur, gerekiyorsa son işlemler yapılıp pazarlanır. Dünyada ortalama olarak, kesilen ağaçların yarısı yakacak olarak, diğer yarısı da kağıt imalatında ve çeşitli işlerde kereste olarak kullanılmaktadır. Kullanılacağı yere göre çeşitli ağaçlardan kereste elde edilir.

Sertliklerine bağlı olarak bazı ağaçlar, şöyle sınıflandırılabilir
Çok Sert Ağaçlar: Ceviz, sert karaağaç, kara salkım, karaağaç.
Sert Ağaçlar: Meşe, kayın, dişbudak, karasakız.
Orta Sertlikte Ağaçlar: Kırmızı sakız, beyaz karaağaç, bazı kavak cinsleri.
Yumuşak Ağaçlar: Kestane, sarıkavak, selvi, sedir.
Çok Yumuşak Ağaçlar: Beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt,

Ahşap Lambri Nedir?

Ahşap Lambri, iç ya da dış cephe duvar kaplaması için kullanılan bir panel-kaplama sistemidir. Farklı renklerde ve desenlerde lambri dekorlar bulunmaktadır. Ahşap lambriler kiraz, fındık, meşe gibi farklı ağaç türlerinde seçilebilir. Duvar köşeleri ve dönüşler için özel uygulama yapılabilir ve sorun olmaz. Dayanıklıdır, özel bakım istemez, kolay temizlenir ve ısı ya da nemden etkilenmez. Ahşap lambriler pek çok farklı keresteden, farklı genişliklerde üretilirler. Eksiz tomruktan kesildiği gibi parçasına solid denir.

Lambriler genellikle 2-3 santimetre kalınlığına sahip ortalama 8 cm genişliğinde olan fırınlanarak ya da fırınlanmadan tüketiciye sunulan ürünlerdir. İç mekan, teras ve balkon gibi alanlarda duvar-tavan kaplamaları olarak kullanılan lambriler, mekanlarınıza doğal ve estetik olarak yükseklere çıkarmaktadır. Duvar ve tavan kaplamaları odaları daha sıcak ve rahat kılar.

Ahşap Lambri Özellikleri

Ağacın sahip olduğu doğalıktan dolayı yılardan beri insanların vazgeçilmezi olmuştur.
Ahşap gibi çok güzel imkanlar sunabilen başka bir doğal döşeme malzemesi yoktur.
Ahşap lambiri ile dekor edilmiş mekanın insan sağlığına pozitif etkileri bulunmaktadır.
Çalışma ortamlarında ahşap yalıtkan bir malzeme olduğundan insan vücudundaki statik enerjiyi emer.
Psikolojik rahatlık sağladığı için kaza sayısının azaldığı tespit edilmiştir.

Ahşap Lambri Tavan İşlerinde Su Yalıtımı

Su yalıtımı; su ve nemin, ahşap, metal, taş, tuğla gibi materyaller üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyerek, binaların uzun zaman sağlıklı, konforlu ve güvenli kalabilmesi için gereken en önemli etkenlerden biridir.

Binalarda su yalıtımı uygulanmazsa her hangi bir yoldan yapı donatısına sızan su, donarak veya kimyasal tepkimelere girerek donatının özelliğini yitirmesine ve yapının dayanım gücünün düşmesine sebep olur. Suyun binalara verdiği zarar genellikle gözle görülemez, ancak sonuçlarıyla karşılaşıldığında çok geç olabilir. Binaların dayanım gücünün azalması, en ufak bir yer hareketinde ve depremde binalarda çatlak ve kırıkların oluşmasına neden olarak insan hayatının tehlikeye girmesine neden olur.

Nem Ve Oluşturduğu Sorunlar

Nem ve nemden kaynaklanan küf binalarda kötü kokuların oluşmasına yol açar. Su yalıtımıyla nemin önlenmesi, konforumuzu olumsuz etkileyen kötü kokulardan da binalarımızı korur. Ekonomik olarak her geçen gün değerlenen binaların uzun ömürlü olması gerekir. Ancak su yalıtımı yapılmadığında, suyun olumsuz etkileri yapıların ömrünü azaltır. Bu da ekonomi açısından önemli bir kayıptır.

Ayrıca ülkemizin %92’si deprem kuşağında bulunmaktadır. Yaşanan depremlerde yıkılan veya hasar gören binaların çoğunda nemden kaynaklanan korozyon olduğu gözlemlenmiştir. Su yalıtımını inşaat aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin yaklaşık %3’ü kadardır. Ancak binaların sağlamlığının insan hayatı için önemi göz önünde bulundurulduğunda; su yalıtımının faydası maliyetinden çok daha önemlidir.

Genel olarak beton, içine gömülmüş donatıyı korozyona karşı korur. Donatı, betona gömülür gömülmez oluşan ince film tabakası çeliğe yapışır ve korozyona karşı dayanım oluşturur. Bu dayanım betonun yüksek alkali ortamına ve elektriksel dirence doğrudan bağlıdır. Betonun kılcal boşluklarındaki nemde bulunan iyonlar elektriksel iletkenlikte rol oynar.
Ortam şartlarının durumuna göre oluşan bir hızda, donatı yüzeyinde donatı hacminin 2.5 katı büyüklükte demir oksit oluşumları meydana gelir. Oluşan pas, yetersiz pas payı sorunu da varsa, mevcut betonu çatlatır. Betonun dökülmesiyle beraber donatı açığa çıkar. Havayla temas nedeniyle de korozyon hızındaki artış kaçınılmaz olur. Korozyona bağlı olarak donatı kesitinde oluşan kayıp, donatının başlangıçta tasarlanan hesap değerlerini karşılayamamasına neden olur.

Kış Bahçesi Su Yalıtım Malzemeleri

Su yalıtım malzemeleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Su yalıtım malzemelerini işlevlerine göre yüzeysel ve yapısal su yalıtım malzemeleri şeklinde gruplandırmak mümkündür. Yüzeysel ve yapısal su yalıtım malzemeleri de, kendi aralarında çeşitlilik göstermektedir.

Yüzeysel su yalıtımı uygulamalarında kullanılan su yalıtım malzemeleri; sürme tip ve serme tip su yalıtım malzemeleri olmak üzere 2 ana grupta incelenebilir.

Sürme tipi su yalıtım malzemelerinin uygulanmasında malzeme uygulanacak sahada, uygun karıştırıcılar ile karıştırılarak hazırlanır. Kullanıma hazır halde olan türleri de özel incelticiler ile inceltilerek kullanılır. Bu malzemeler yüzeye direkt mala, rulo veya fırça ile sürülerek veya püskürterek uygulanır. Sıvı ve toz halde tedarik edilebilir. Sürme tip su yalıtım malzemeleri içeriklerine göre çimento, bitüm, poliüretan ve akrilik esaslı şeklinde ayrımlandırılabilir.

Serme tipi su yalıtım malzemelerinin uygulanmasında ise astar sürülen yüzeylere serilip genellikle şalümo tekniği yapıştırılarak uygulanır. Yatay ve düşey yüzeylere rahatlıkla uygulanabilen son derece ekonomik su yalıtım malzemeleridir. Serme tip malzemeler ise bitümlü, plastik ve kauçuk esaslı su yalıtım örtüleri şeklindedir. Yapısal su yalıtımı uygulamalarında ise genellikle betonarme yapılarda betonun imalatında, imalat kolaylığı sağlamak, daha kaliteli beton elde etmek ve su geçirimsizliği sağlamak amacıyla kullanılır.

Toz ya da sıvı halde kullanılır. Yapıya su girişini engeller ve suyun zararlı etkilerini azaltıcı özellikleri vardır. Betonun içerisindeki su/çimento oranını düşürmek, beton içerisindeki kılcal boşlukları azaltmak, beton içerisindeki kapiler boşluklarını tıkamak vb. fonksiyonları vardır. Beton katkıları ve derz malzemeleri bu gruba girer. Yapılarda suya karşı alınan tedbirlerde uygun malzeme seçimi ve doğru uygulama kadar geçirimsizliği sağlamaya yönelik malzeme standartları ve uygulanma zorunluluğu da önemlidir.

Cam Tülü Taşıyıcılı Membran: Penguen Serisi (Plastomerik Seri) Penguen serisi su yalıtım membranlarımız ılıman iklim kuşağının ideal tercihi olan plastomerik su yalıtım membranlarıdır. Bu tip membranlarımızda bitümün dayanıklılığını arttırmak için termoplastik reçineli ataktikpolipropilen (APP) kullanılır. Membranların fiziksel dirençlerini arttırmak için de taşıyıcı olarak camtülü ve polyester keçe kullanılmaktadır.

Cam Tülü Taşıyıcılı Arduazlı Membran: Şalumo ateşi ile kolay uygulanır, tasarruf sağlar, bu özelliği ile yalıtım ustalarının taktirini kazanmıştır. Kullanıldığı Yerler: Teras ve eğimli betonarme çatılarda temel bohçalama ve temel perde yalıtımı, ıslak ve sulu zeminlerin su yalıtımında kullanılır.

Polyester Keçe Taşıyıcılı A Folyolu Membran: Penguen serisi su yalıtım membranlarımız ılıman iklim kuşağının ideal tercihi olan plastomerik su yalıtım membranlarıdır. Bu tip membranlarımızda bitümün dayanıklılığını arttırmak için termoplastik reçineli ataktikpolipropilen (APP) kullanılır. Membranların fiziksel dirençlerini arttırmak için de taşıyıcı olarak camtülü ve polyester keçe kullanılmaktadır.

Homojen PVC Su Yalıtım Membranı: Homojen PVC Su Yalıtım Membranı UV Dayanımsız, buhar geçirgen, donatı içermeyen, sıcak hava kaynağı ile birleştirilebilen, SOFT PVC Su Yalıtım Membranıdır. Bina temel ve perde su yalıtımı, Balastlı çatılar su yalıtımı, Islak hacimler su yalıtımı Yer altı galerileri su yalıtımı, Hangarlar, döşemeler su yalıtımı, Karayolları-Metro tünelleri su yalıtımı, Betonarme çatılar ( Üstü kapatılarak ) su yalıtımı, Bina dilatasyon sistemleri su yalıtımında kullanılır.

 

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN TIKLA ARA